Kerttervezés

Szolgáltatások

Kertek Ápolása, Karbantartása

A kert, mint az ember egy élő szervezet. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy a legjobb és legszebb formáját tudja nyújtani folyamatosan szükség van annak ápolására, karbantartására, javítására. A fű folyamatosan nő, a fáról lehullanak a levelek, a növények elvirágzanak, a termések lehullanak a földre, a cserjék kinővik a vágyott formájukat, a fák ágai besűrűsödnek, felnyúlnak az égbe, a tápanyag elfogy a talajból, a kártevők és a kórokozók elszaporodnak. Stb.

Ezeket a folyamatokat időközönként vissza kell fordítani, ha szeretnénk, hogy a kertünk megőrizze legszebb formáját és egészségét. Némely tevékenységet elég évente elvégezni, de van olyan is, amit 1-2 hetente szükséges. 

Vállaljuk alkalmi vagy megbeszélt gyakorisággal rendszeresen kertjének ápolását, karbantartását.

jan-canty-KcQuXaHCSPE-unsplash
received_558576375898714
back-garden

Kerttervezés

A kerttervezés egy igen komplex, mérnöki feladat. A jó terv elkészítéséhez számos információra van szükség. Ahhoz, hogy megtudjuk építeni álmaink kertjét először meg kell vizsgálni, hogy vágyaink és lehetőségeink mennyire passzolnak.

Saját vágyak

Hogyan szeretnénk tagolni? Milyen fajta növényeket ültessünk? Milyen járófelületet szeretnénk? Milyen takaró felületet szeretnénk? Milyen egyéb építményeket szeretnénk? Rögtön nagyobb méretű növényeket ültessünk vagy megvárjuk, hogy megnőjenek? Öntözőrendszert szeretnénk?

Lehetőségek

Milyenek a terepviszonyok? Milyen a föld minősége, szerkezete? Milyen a terület árnyékoltsága? Milyen a meglévő növényzet? Milyen a meglévő infrastruktúra, járófelület, szegély, stb. Autóval mennyire megközelíthető? Munkagépekkel mennyire megközelíthető? Növényeknek lesz elég életterük a fejlődéshez? 

A tervezés elengedhetetlen, ha hosszútávon szép és fenntartható kertet szeretnénk.

Díjmentes felmérést követően vállaljuk kisebb kert részek és nagyobb kertek teljeskörű tervezését! Teljesen új kert kialakítását vagy meglévő átépítését, szebbé tételét.

Növények Beszerzése, Ültetése, Gondozása

Mielőtt vásárolunk egy növényt érdemes végig gondolni néhány dolgot. A legfontosabb, hogy hova ültessük, amikor megnő lesz-e elég tere, nem-e takar el valamit, nem nő bele villanyvezetékbe, lakórészbe, másik növénybe, nincs túl közel a kerítéshez, más építményhez, növényhez. Persze vissza lehet vágni, de szerencsésebb, ha már az ültetésnél megfelelő helyet és megfelelő növényt választunk.
Mikor virágzik? Nem szerencsés, ha valaki tavasszal besétál egy növény áruházba, megveszi és elülteti a legszebb virágúakat, majd rájön, hogy tavasszal ugyan szépen virágba borult minden, de nyáron és ősszel csak a zöldet látja. Egy-egy növénynél ennek nincs jelentősége, de egy teljes kert kialakításánál fontos, hogy minden évszakban legyen ami virágzik.

Néhány egyéb szempont amit érdemes átgondolni.
Milyen termőközegre van szüksége? Savanyú vagy általános földre?  Napos vagy árnyékos helyet kedvel? Mekkora az ültetési tőtávolság? Mennyit kell öntözni? Kell-e metszeni, visszavágni vagy korona alakítani? Kell-e téliesíteni? Hogy bírja a hideget?

Mindenben segítünk

Helyszíni felmérés során segítünk kiválasztani a megfelelő növényeket és az ültetési helyeket. Segítünk a növények beszerzésében, szállításában, ültetésében és utólagos fenntartó munkákban.

20201127_105250

Füvesítés, Fűápolás, Fűnyírás

Füvesítés

Új gyepfelület kialakítását tereprendezéssel érdemes kezdeni, hogy kialakítsuk a megfelelő sík, vagy egyenletesen lejtős területet. Közben be kell vizsgálni, hogy a helyszínen lévő föld alkalmas-e arra, hogy éveken át tápanyaggal lássa el a füvet. Ha nem alkalmas, akkor a felső réteget lecseréljük tápanyagban gazdag termesztőközegre. Lefektetjük a vakondhálót. Ezután a földet hengerrel tömörítjük, majd elterítjük a gyepszőnyeget vagy a földbe bedolgozzuk a fűmagot. Ezután figyelni kell a megfelelő öntözésre, az első néhány fűnyírás jól megválasztott idejére és a vágásmagasságra. A földbe keveredett gyomok kiirtására, fűmag utólagos felülvetésére.

Fűápolás

A fű felületek szépen tartásához szükség van legalább évi 2 alkalommal gyep szellőztetésre, felülvetésre, tápanyag utánpótlásra. Esetleg szükség lehet gyom, gomba vagy kétszikű írtásra.

Fűnyírás

Fűnyírás során először a szegélyt majd a teljes fű felületet lenyírjuk. A járófelületekre került fű és egyéb maradványokat letakarítjuk, a keletkezett zöldhulladékot elszállítjuk, vagy kérésre a komposztálóba gyűjtjük. Terepviszonyoktól függetlenül vállaljuk a fűnyírást.

20200512_141839
20200519_104240
20200624_113229

Favágás

Helyszíni felmérés során megvizsgáljuk, hogy létraálvány, döntésalpintechnika vagy darus kocsi használatával célszerű elvégezni a munkát. Ez függ a fa méretétől, elhelyezkedésétől, környezetétől és állapotától is. (Egy villanyvezetékkel körülvett fát nem döntünk, egy korhadt, öreg fára nem küldünk alpinistát, egy szűk, mocsaras helyre nem megyünk darus kocsival.) A megbeszéltek alapján a zöldhulladék elszállításáról gondoskodunk vagy tűzifa méretűre hasogatjuk / kuglizzuk és segítünk az elpakolásában.

Metszés

A témáról önmagában is könyvet lehet írni, ezért itt csak iránymutatással szeretnénk szolgálni.

A metszés előtt amit tudni kell:
0. Keress az adott növény igényeiről egy hiteles forrást (könyv, internet) és derítsd ki az alábbiakat:
1. Mikor kell / szabad metszeni?
2. Létezik-e „ideális” korona formája? (pl: cseresznye – 3 szintes sudaras, sárgabarack 6-8 ágas katlan)
3. Milyen típusú metszésre van szükség? (fás, zöld, alakító, fiatalító, ritkító, kényszer, fenntartó)
4. A metszés helye és módja? (például: kifelé néző rügy felett, ferde vágással, alsó 2/3-nál)
5. Szükséges sebkezelés a metszés után?
6. Szükséges növényvédelem a metszés után? Milyen fajta és mi ellen?(lemosó, felszívódó, kontakt, ezek kombinációja? gomba ellen, rovar ellen, atka ellen?)

A metszés a kertész szakma egyik legkomplexebb területe, így érdemes szakemberre bízni!

Vállaljuk gyümölcsfák és egyéb növények metszési munkáit.
A terület összetakarításáról gondoskodunk. Zöldhulladék elszállítást vállalunk.

elena-mozhvilo-cw_X61p8TVg-unsplash

Sövénynyírás minden méretben

Sövénynyírásról akkor beszélünk, amikor a növény friss hajtásait visszavágjuk, azért, hogy megőrizzük a már kialakított formát, elősegítsük a növény sűrűbbé válását, és megakadályozzuk a felkopaszodást.
A sövénynyírást akkor is kell végezni, ha még szeretnénk növeszteni a növényt. Ilyenkor meg kell hagyni 5-10cm-t a friss hajtásból. Éves szinten 5-10cm amit a legtöbb növényen lehet növeszteni, úgy, hogy megőrzi a sűrűségét is.

Nagyméretű sövények nyírása

Néhány faj több méter magasra is képes nőni, úgy hogy sövényt alkot. (Pl: Leylandi Ciprus) Ha megszeretnénk őrizni a szép, tömött sövényformáját, akkor minden évben nyírni kell.
Ehhez már speciális szerszámokra is szükség lehet, mint a teleszkópos sövénynyíró, magassági ágvágó, létra, állvány.

 
A terület összetakarításáról gondoskodunk. Zöldhulladék elszállítást vállalunk.
20220708_135000
20220708_151528

Fűkaszálás, Gyomirtás, Bozótírtás, Telektisztítás

Fűkaszálás, Gyomirtás

Egy alkalommal vagy akár rendszeresen vállaljuk lágyszárú növények, fűfélék visszavágását, fűkaszával vagy vegyszeres irtását gyomírtó szerrel. 

Bozótírtás, Telek Tisztítás

Vállaljuk akár évek óta elhanyagolt telkek rendbe tételét, a fás és lágyszárú növények visszavágását. Kézi erővel, fűkaszával, sövénynyíróval, láncfűrésszel.

A terület összetakarításáról gondoskodunk. Zöldhulladék elszállítást vállalunk.

20200825_091202
20200825_122213

Tereprendezés

Egy szép kert kialakításánál az első lépés, szinte mindig a tereprendezés és az ültető gödrök előkészítése. Ilyenkor a talaj szerkezetén, kinézetén és minőségén lehet javítani. Egy agyagos, köves  talaj ugyan jól megköti a vizet, de a növények számára már nem szerencsés. Ezért a talaj felső rétegét ki kell termelni és a helyére megfelelő földet teríteni. Ez 20cm-től akár 150cm-ig is terjedhet, attól függ, milyen és mekkora növényt ültetünk be. A gyepszőnyegnek elég a 20cm, de egy Babérmeggynek már 60cm is kell. Érdemes jó minőségű általános termőföldet választani, amit ültetéskor savanyíthatunk, ha szükséges. Figyelni kell a föld megfelelő tömörítésére is.

Vállaljuk a meglévő föld kézi és gépi erővel történő kitermelését és elszállítását. Jó minőségű általános termőföld beszerzését, szállítását és terítését is.

Öntözés, Öntözőrendszer Telepítése

Ha egész évben szép kertet szeretnénk, akkor a megfelelő vízellátás nélkülözhetetlen. Ez megoldható kézi öntözéssel vagy automata öntözőrendszerrel.

Öntözés

Főleg szoliterek (Leander, Muskátli) esetén elmondható, hogy szükséges a kézi öntözés, mivel az öntözőrendszer telepítése legtöbbször körülményes.

Vállaljuk a kert alkalmi vagy rendszeres öntözését.

Öntözőrendszer telepítése

Első lépésként meg kell tervezni, hogy hol és milyen növények lesznek. Ezután lehet lefektetni a csepegtető csöveket és elhelyezni a szórófejeket. Végül be kell állítani, hogy milyen gyakorisággal és milyen mennyiséget öntözzön. Ezen pedig időközönként érdemes állítani, ugyanis a szükséges víz mennyisége nagyban függ a hőmérséklettől és az árnyékolástól. Valószínűleg augusztusban több vízre van szükség, mint novemberben.

Vállaljuk az öntözőrendszerrel kapcsolatos minden munka elvégzését a tervezéstől a telepítésig.

How-To-Map-Out-An-Existing-Irrigation-System

Sziklakert építés

Ahogy a legtöbb építésnél a sziklakertek esetében is a szép végeredmény eléréséhez az első lépés a tervezés, ahol dönteni kell a kő fajtáról, a növények típusáról és helyéről, az öntözőrendszerről, a talajtakaróról (mulcs, kavics, stb.). Ezután következik a tereprendezés, a sziklák és a termesztőközeg elhelyezése, az ültetés és az öntözőrendszer telepítése,  a geotextília és a talajtakaró elhelyezése. 

Vállaljuk a felsoroltak kivitelezését és segítünk megtervezni, beszerezni és leszállítani minden szükséges anyagot a sziklakert megépítéséhez.

20220804_103020
20220826_111808

Támfal építés

A támfalat az különbözteti meg a sziklakerttől, hogy itt az elsődleges cél a föld megtartása, másodlagos cél pedig a díszítés. Első lépésként el kell döntenünk, hogy milyen fajta falat szeretnénk. És hogy legyenek-e benne növények.

A támfalat legtöbbször elég szárazon, föld alapra helyezni. Ritkább esetben szükség lehet beton alapra, ha mondjuk több méter magasra kell rakni. Mind két esetben szükség van tereprendezésre, hogy az első sort stabilan, vízszintbe, kissé befelé döntve lehessen lehelyezni. Ha a támfal elembe növényeket szeretnénk ültetni, akkor fontos, hogy az adott növény igényeinek megfelelővel töltsük fel.

Vállaljuk támfalak teljeskörű kivitelezését. Segítünk eldönteni, hogy milyen típusú támfalat és növényt érdemes beültetni a terület adottságai alapján. Beszerezzük és leszállítjuk a támfal elemeket és a növényeket. Elvégezzük a tereprendezést, az építést és a növények beültetését. Amennyiben igény van rá talajtakarót vagy öntözőrendszert is telepítünk.

#tamfal

Szegély építés, Térburkolás, Térkövezés

Szegély építés

Szegély építés célja, hogy a különböző tereket, térburkolatokat elválasszuk egymástól. (Füvet, követ, mulcsot stb.) A szegély kiválasztásánál a látványán kívül érdemes átgondolni, hogy van-e tartó szerepe is, ilyenkor érdemes egy magasabb, vékonyabb szegélyt választani. Fű melletti szegély esetén érdemes lehet egy lapos szélesebb szegélyt lerakni, ezzel megspórolhatjuk a jövőbeni szegélynyírást.

Térburkolás, Térkövezés

Meg kell vizsgálni, hogy mekkora teherbírásra lesz szükséges. Járda lesz vagy autóbejáró? Kisebb teherbíráshoz elegendő a murva, de nagy teherbíráshoz már beton alapra is szükség lehet.

Térburkolás, Térkövezés menete:
1. Elkészítjük a tükröt, vagyis kitermeljük a földet.
2. A szegélyre ezúttal is szükség lesz, mégpedig betonba ágyazva.
3. Teherhordó felület kialakítása: Meg kell vizsgálni, hogy mekkora teherbírásra lesz szükséges. Járda lesz vagy autóbejáró? Kisebb teherbíráshoz elegendő a murva, de nagy teherbíráshoz már beton alapra is szükség lehet. A murvát tömöríteni kell!
4. Ágyazóréteg készítése sóderből, kétszerrostáltból vagy homokból. 3-5cm vastagon, síkra húzzuk a felületet.
5. Lerakjuk a térkövet a választott mintának megfelelően. Ahol szükséges, méretre vágjuk a köveket.
6. Tömörítjük a lerakott térköveket. Ha lapvibrátort használunk, akkor figyeljünk, hogy gumitalppal legyen felszerelve.
7. Fugázás: Homokkal besöpörjük a kövek közti rést.
8. Normál használatra ezzel már alkalmas felületet kaptunk, nagyobb terhelés előtt viszont mindenképp várjuk meg amíg a beton teljesen megköt.

Vállaljuk kisebb kőműves munkák, szegélyek, járdák, kerti kiülők, autóbeállók és parkolók teljes kivitelezését az anyagbeszerzéstől az építésig.

 

20210224_132910
20210226_105402
20210311_123107

Kerti ács és asztalos munkák, teraszok, tárolók, pavilonok, homokozók

Védelem
A fa anyagot érdemes 2 rétegben vékonylazúrral lefesteni, ez védi az UV sugárzás és a csapadék ellen. 2 évente szükség lehet az újra festésre a környezeti hatásoktól függően.

 
Jogszabály
Az építésügyi jogszabályok szerint nincs építési engedély kérési és bejelentési kötelezettségünk a 2,5 méternél kisebb magasságú és 50 m2-nél kisebb bruttó alapterületű, huzamos emberi tartózkodásra nem alkalmas építmények esetén. Ide tartozik a nyitott kerti pavilon, kerti lugas, lábakon álló és oldalt nyitott kerti tető, bármilyen nyitott épület. Az ilyen jellegű, de nagyobb építmények esetén is többnyire csak bejelentési kötelezettségünk van. A terveztetés és engedélyeztetés nem kötelező!
 

Vállaljuk kisebb ács és asztalos munkák, teraszok, tárolók, pavilonok, homokozók teljes kivitelezését az anyagbeszerzéstől az építésig.

Magaságyás építés

A magaságyás építésének több módja is van. Többféle módszerrel lehet építeni. Lehet benne rétegezni különböző növényi maradványokat, melyek a lebomlás során tápanyaggal láthatják el a földet. Lehet nyitott az alja, hogy érintkezzen a földdel, ezáltal a giliszták és mikroorganizmusok könnyebben tudnak bejutni a magaságyásba, ami segít fenntartani a termőföld minőségét. Lehet zárt az alja, ilyenkor , mint egy nagyméretű ültető láda funkcionál és védettebb a talajból érkező kórokozók és kártevők ellen.

Többféle anyagból is lehet építeni. Fából, ami természetes és esztétikus megjelenést ad, viszont időközönként festeni, ápolni kell. Lehet beton vagy kő alapú anyagból, ami nem igényel karbantartást, viszont felforrósodik és nem túl esztétikus. Lehet durizolból (fa-beton) ami nem igényel karbantartást és esztétikus viszont drágább.

Magaságyás esetén is figyelni kell, hogy a beültetésre kerülő növényeknek megfelelő földdel töltsük fel és gondoskodjunk tápanyagutánpótlásról.

Veteményes

Amennyiben veteményest szeretnénk, érdemes utána olvasni, hogy milyen növényeket célszerű összeültetni. Például a paradicsomot megvédhetjük a molytetvektől, ha bársonyvirágot (büdöskét) ültetünk mellé. A zöldségek és ahogy minden növény esetén is a legjobb, ha konrétan az adott növénynek utánajárunk, hogy mik az igényei és milyen teendőink vannak vele kapcsolatban.

Vállaljuk magaságyások teljes kivitelezését az anyagbeszerzéstől az építésig.

20220225_145641

Növényvédelem, Permetezés

Kórokozók
A növényi fertőzéseknek 3 fő okozója lehet: a baktériumok, a gombák és a vírusok. A bakteriális és gombás fertőzések nedves, párás környezetben gyorsabban terjednek.  Kezelhetjük megelőző permetezéssel vagy a kórokozók megjelenését követően. A már károsodott részek helyreállítására nincs lehetőség, csak a további károsodás akadályozható meg, ezért érdemes megelőző permetezést választani.
Sajnos ha már megtámadta a növényt egy vírus, akkor nem sokat tehetünk, ezért a növény egészségesen tartására kell koncentrálni. Egészséges növényt ültessünk, legyen megfelelő víz és tápanyag ellátás.
Kártevők
Rovarok, bogarak, atkák, tetvek, fonálféreg, csigák tripsz fajok. A kártevő beazonosítását követően lehetséges a védekezés. Növényvédő szerekkel, rovar-, atka-, csigaölő szer használatával. A kórokozók és a kártevők teljes mértékben nem tarthatóak távol a kerttől, de szezonálisan összeállított növényvédőszereinkkel drasztikusan visszaszoríthatóak és csökkenthető a megjelenésük.
Szezonális növényvédelem
Tavasszal, nyáron és ősszel is különböző, de minden évben nagyon hasonló kórokozók és kártevők jelennek meg. Éppen ezért összeállítottunk minden évszaknak megfelelően egy növényvédőszer csomagot, melynek permetezésével megelőzhető a kertjében előforduló kórokozók és kártevők felbukkanása.
Növényvédőszerek
Az általunk használt növényvédő szerek I. és II. forgalmi kategóriájú készítmények, melynek forgalmazására, vásárlására és felhasználására jogosító igazolvánnyal rendelkezünk. Kontakt és felszívódó szereket egyaránt használunk. Kontakt szer:  A hatóanyag a növény felületén fejti ki hatását, levélen, száron, gyümölcsön, stb. a növény szöveteibe nem jut be. Alkalmas a már beteg részek kezelésére. Felszívódó szer: A hatóanyag bejut a növény szöveteibe, ezáltal a növényt belülről védi, sőt a szövetek szállítórendszerébe tovább haladva a fiatal hajtásokba is eljut. Így alkalmas megelőző védekezésre is.

Vállaljuk kertjének Növényvédelmét!

  • Már fertőzött vagy károsodott növények permetezését.
  • Megelőző permetezést.
  • Teljes szezonra vonatkozó megelőző permetezést az évszaknak megfelelően.
  • Kullancs írtást.

Anyagbeszerzés, Fuvarozás, Szállítás

8 köbméteres, billenő vagy zárt dobozos szerkezettel felszerelt teherautóinkkal vállaljuk a kertépítéshez és fenntartáshoz szükséges minden anyag beszerzését, szállítását. Legyen szó növényekről, földről, mulcsról, szikláról, betonról, fa anyagról vagy bármi egyébről.